Skip to content

Co chciałabym powiedzieć, kiedy brakuje słów i kluski z ricotty

 

Dobro czynione samej sobie czasem ma smak ciężkiego, lepkiego, wytrawnego ciasta czekoladowego z winogronami, wykradzionego nocą z kuchni, kiedy wszyscy już śpią, jedzonego w łóżku całego, od teraz, w prawie czarnych okruchach (i żeby nie robić hałasu, nie umyję po nim zębów, tak jak nakazują dentyści. Poczekam do rana, zostanę z tym smakiem jak najdłużej, aż zasnę, aż będę śnić. Słodko-gorzkim, ciemnym jak nocne, letnie niebo <niebo zimą jest pomarańczowe, zawsze bałam się go, bo wyglądało, jakby płonęło>, a przecież nocą nie można jeść, a na pewno nie słodycze, tak mówią w porannych programach).

 

Dobro czynione innym jest tym, co w jednym momencie może zastąpić słowa.

Jest też jedynym orężem, kiedy nie mamy pojęcia co powiedzieć, bo sami nie wiemy jak odnaleźć się w sytuacji, która zaskakuje i przerasta, może nawet męczy czy denerwuje. I w tym wszystkim przypominasz sobie, że największym aktem troski jest to, kiedy zależy Ci by ktoś przed Tobą był nakarmiony, bo to oznacza bezpieczeństwo, więc idziesz do kuchni.

Ricotta. Ricotta jest miękka jak mamine ramię, które kołysało do snu, kiedy jeszcze mieściło się w nim dziecięce ciało. Osączam ją, dziś ma być zlepkiem wilgotnych okruchów (jesteśmy już dorośli, czułość przybrała inną formę).

Mieszam ją dokładnie ze wszystkimi potrzebnymi składnikami. Dużo parmezanu. Wypełnię Cię miękkością umami.

Łyżka po łyżce, formuję małe migdałowate kształty. A potem już tylko parzące chluśnięcia, pęcznienie maślanym aromatem (podlałam delikatnie winem, nie zauważysz) i zielona chrupkość, pękająca pod naciskiem koniecznym do ugryzienia (ja Ciebie ugryzę grubo mielonym pieprzem, gdy nie będziesz się spodziewać).

Jest już późno, jedz. Nie powiemy nikomu.

 

Gdybym mogła coś Ci ugotować, kiedy nie ma słów, zrobiłabym Ci kluski z ricotty i parmezanu, w bulionie z masłem, szparagami i rukolą. Posypałabym to wszystko pieprzem, szczypiorkiem, kaparami i jeszcze większą ilością parmezanu. Na to odrobina oliwy. To chciałabym Ci powiedzieć.

 

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *